Україна понад усе

Як Квітка Цісик майже отримала «Оскар» за найкращий саундтрек і чому їй його так і не дали

Усі, хто цікавиться українською культурою, знають, хто така Квітка Цісик. Нехай вона народилася і все життя прожила у США, але була українкою. Її голосом захоплювався весь американський шоу-бізнес. Вона працювала з Майклом Джексоном, Вітні Х’юстон та іншими світовими зірками.

На жаль, в Україні про неї дізналися лише після її раптового відходу. Проте дві платівки з українськими піснями, які вона випустила за свої гроші, популярні й досі. Цього року їй могло б виповнитись 69 років.

1953 року в нью-йоркському районі Квінс народилася дівчинка, яку назвали Квітка. Її батьки – повоєнні емігранти із заходу України. Батько Володимира Цісика був львівським скрипалем. Її сім’я вважалася шановною інтелігенцією у місті. Вони усі жили у Львові до 1944 року. Втікаючи від окупації та радянської влади, у 1949 році опинилися в США.

У дитинстві вона входила до скаутської організації «Пласт»: їздила до табору в горах, де вивчала українські пісні та звичаї. Батько прищепив дівчинці любов до музики. З його допомогою вже у 5 років вона освоїла скрипку.

У Нью-Йорку Квітка займалася академічним вокалом. Проте після того, як батько помер, кинула навчання та виступала у нічних клубах.

Згодом вона стала бек-вокалісткою у студіях звукозапису. Часто брала участь у роботі над піснями до фільмів. У 25 років співачка записала саундтрек до стрічки You Light Up My Life. У 1978 році цей твір отримав премію «Оскар» як найкраща пісню до фільму.

Ось тільки нагороду дали іншій співачці Деббі Бун. З фінальних титрів ім’я Цісик прибрали, хоч пісню виконувала саме вона. Все сталося через особистий конфлікт між нею та режисером фільму.

Повне ім’я співачки – Квітослава. Однак у США вона стала відома під артистичним псевдонімом Кейсі (об’єднання перших букв імені та прізвища Kvitka Cisyk). Вона мала рідкісне колоратурне сопрано: високий і ніжний голос. Деколи шанувальники вгадували в її голосі звук скрипки. Вона легко змінювала стилі: від джазу до класики. Мала величезний успіх як у виконанні естрадних, і оперних пісень.

На початку 80-х Квітка стала однією з найдорожчих виконавиць рекламних джинглів та пісень у США. Її пісні звучали у рекламі Coca-Cola, Chevrolet, Cadillac, Toyota, Burger King, McDonald’s, American Airlines, Delta Air Lines.

Упродовж 16 років вона була єдиним голосом Ford Motors. Наспіваний нею слоган Have You Driven a Ford Lately звучав у рекламі з 1981 по 1998 рік.

Квітка Цісик стала популярною також завдяки своїм двом альбомам з українськими піснями: Kvitka – Songs of Ukraine та Kvitka – Two Colors.

Обидва ці альбоми вона записала за свої гроші. Вони, можна сказати, стали сімейними проектами. Її чоловік Ед Ракович продюсував їх, сестра Марія грала на піаніно, а мати Іванна стежила за чистотою вимови.

Пропонуємо тобі послухати кілька її композицій. Наприклад, українську пісню «Ой, верше, мій верше». А також неймовірно проникливу «Колискову».

Багато хто думає, що Квітка так і не побувала в Україні, але 1983 року вона з матір’ю відвідала рідну країну. Після проголошення незалежності вона мріяла приїхати ще раз із концертною програмою. Проте ці мрії не здійснились. Вона захворіла і 1998 року пішла з життя через рак грудей.

Дуже шкода, що вона не встигла приїхати із концертами. Адже в Україні її досі пам’ятають та дуже цінують. Касети з її українськими альбомами передавали з рук до рук ще за радянських часів. Зараз їх можна послухати без проблем.

Квітка була дивовижною співачкою та неймовірно красивою, харизматичною жінкою. Безумовно, такою ми її й запам’ятаємо!

Вам також має сподобатись...